Datu savākšanas veidlapas
Šis ir viens no vienkāršākajiem „instrumentiem”, kurš tiek izmantots datu savākšanas un to analīzes vienkāršošanai. Tā ir metode ar ļoti plašām pielietošanas iespējām. Sevišķi efektīva datu savākšanas veidlapu pielietošana ir situācijās, kad datus novēro un pieraksta viena un tā pati persona, kā arī, ja tas notiek vienā un tajā pašā vietā.
Datu savākšanas veidlapu galvenais uzdevums ir padarīt ērtu un vienkāršu datu savākšanu darbiniekiem, kuriem paralēli savu tiešo pienākumu izpildei vēl ir jāpieraksta kāda informācija, piemēram, veiktās darbības, problēmas, defekti, defektu vietas, defektu iemesli u.t.t. Šajos gadījumos būtu labi izveidot veidlapu, kurā atliek ievilkt svītriņu, ielikt punktu vai ierakstīt skaitli, nevis sīki aprakstīt novēroto informāciju. Angļu valodā tāpēc šīs veidlapas sauc par „chek sheet”, jo plašas informācijas vietā tajās tiek ievilkts tikai „ķeksītis”.
1.att. Datu savākšanas veidlapas piemērs
Otrs uzdevums datu savākšanas veidlapām ir atvieglot savākto datu analizēšanu. Jo pārskatāmāka būs veidlapas forma, jo ērtāk būs pieņemt lēmumus, kas balstīti uz šīs informācijas analīzi, nepārnesot darba vietā pierakstīto informāciju uz kādu citu dokumenta, veidlapas vai ziņojuma formātu.
Šīs datu savākšanas veidlapas sevišķi efektīvi izmantot situācijās, kur iespējamās situācijas vai problēmas, kā arī to cēloņi ir prognozējami. Ražošanas procesos šo instrumentu izmanto ļoti bieži un ar labiem panākumiem. Savukārt situācijās, kur defektu veidi un to cēloņi var būt ļoti daudz un dažādi, šādu veidlapu pielietošana var būt ierobežota.
Viens no datu savākšanas veidlapu paveidiem ir „Defektu koncentrācijas diagrammas”, kuras vēl tiek sauktas arī par „defektu kartēm”, „defektu izvietojuma veidlapām” vai „izvietojuma diagrammām”.
Šajās diagrammās izmanto defekta rašanās objekta vai vietas attēlu, uz kura, konstatējot defektus, kļūdas vai problēmas, tiek atzīmēta vieta, kur tās radušās.
Ja uz šādas diagrammas tiek atzīmētas dažādas problēmas, defekti vai kļūdas, tad ieteicams katrai no tām noteikt kādu simbolu ar paskaidrojumu, ko tas nozīmē.
2.att. Defektu koncentrācijas diagrammas piemērs
Analizējot aizpildītas defektu koncentrācijas diagrammas, reizēm pietiek ar to vizuālu pārskatu, lai varētu pieņemt efektīvus lēmumus šo defektu cēloņu novēršanai. Ja ar vizuālu pārskatu nepietiek, šajās diagrammās ver veikt mērījumus (piemēram – attālumi u.c.) un tad iegūtos datus analizēt statistiski.
AUTORS: Jānis Leilands